Kadidlo - dar nejen pro Ježíška
Kadidlo se používá zejména v aromaterapii, pro vykuřování, při meditacích, ale i jako součást parfémů. Slouží jako doplněk stravy pro psychickou pohodu i při bolavých kloubech i jako účinná složka léčiv.
Pryskyřice obvykle sestává z následujících složek: 5-9 % éterických olejů, 65-85 % složek rozpustných v alkoholu, zbytek rozpustný ve vodě (polysacharidy, polymery, proteoglykany, hlavně arabinogalaktany, glykoproteiny). Pryskyřice je bez přidaných sacharidů a jiných přídatných látek.
Hlavní účinnou látkou je kyselina boswellová, v pryskyřici obsažena obvykle v cca 15-20 %. I když vlastně – není to jedna sloučenina, ale řada jejích derivátů, aktuálně je jich známo již přes 10. Nejvýrazněji prozkoumána je kyselina acetyl-keto-β-boswellová (AKBA), které jsou připisovány nejvýraznější protizánětlivé účinky, blokuje totiž enzym 5-lipoxigenázu a cyklooxygenázu-1, které se na rozvoji zánětu silně podílejí. Další zkoumanou je kyselina keto-β-boswellová (KBA).
Kyseliny boswellové jsou velmi špatně rozpustné ve vodě, proto je pro perorální využití nejvhodnější příprava tinktur z kadidlovníkové pryskyřice – vyzkoušejte náš doplněk stravy EXTRAKT Z KADIDLA! V lihu je kromě uvedené kyseliny rozpustná i řada dalších prospěšných složek. Biologickou dostupnost zvyšuje i kombinace s výtažky a extrakty z černého pepře.
Díky spolupráci s Ústavem chemie Přírodovědecké fakulty Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích se nám podařilo ověřit obsah zmíněných boswellových kyselin přímo v krystalech kadidla i v naší tinktuře. Prokázalo se, že i v rámci nejkvalitnějšího kadidla existují rozdíly v obsahu boswellových kyselin v krystalech různé barvy.
Pryskyřice:
11-Keto-beta-boswellová kyselina: 0,4 %
3-O-Acetyl-11-keto-beta-boswellová kyselina: 4,3 %
Tinktura:
11-Keto-beta-boswellová kyselina: 0,1 %
3-O-Acetyl-11-keto-beta-boswellová kyselina: 0,9 %
Kadidlovníková pryskyřice provází lidstvo na jeho cestě již po tisíciletí. Kadidlo, olibanum, frankincense - názvy označující pryskyřici získávanou z kadidlovníku, dřeviny známé také jako boswellie. Náleží do čeledi březulovitých (Burseraceae). Latinský název incensum je odvozen od slovesa inscendere – hořet. Kadidlo bylo odpradávna významným vývozním artiklem, bylo ceněno již v období starověku pro širokou škálu svých účinků na tělo i duši. Bylo považováno za posvátné a mělo nezastupitelnou úlohu při duchovních obřadech a meditacích. Podle této komodity byla pojmenována i obchodní stezka vedoucí z Asie do Evropy – kadidlovníková stezka. Vedla z ománského Dhofaru do Gazy a Damašku, odtud zboží směřovalo k různým středomořským státům a dále. Největšího rozvoje stezka dosáhla cca 800 let př.n.l.
Kadidlo bylo nalezeno v hrobkách egyptských faraonů. A je to i jeden ze tří zmiňovaných vzácných darů, které přinesli králové novorozenému Ježíškovi. Využívalo se při ceremoniálech ve starověké Persii, Babylonské říši, Asýrii, úctu mělo u antických Římanů a následně i křesťanů. Aromatický bílý kouř uvolňovaný při jeho pálení měl upokojovat bohy.
Boswellií existuje asi 25 druhů, vyskytují se v suchých a hornatých oblastech od Afriky přes Arabský poloostrov po Asii. Kadidlovník pravý (B. sacra/carterii) má domov v severním Somálsku, Etiopii, Jemenu a Ománu. Hojně využívaný kadidlovník pilovitý (B. serrata) se vyskytuje v Indii. Produkuje tzv. indické kadidlo využívané v rámci ayurvedy.
V našem sortimentu naleznete OMÁNSKÉ KADIDLO HOJARI pocházející právě z kadidlovníku pravého z regionu Dhofar, známého produkcí toho nejkvalitnějšího kadidla. Tato oblast je specifická svou bohatou biodiverzitou a výskytem řady endemických druhů, oproti ostatním částem Ománu. Od roku 2000 je zařazena na seznam světového dědictví UNESCO pod označením Land of Frankincense.
Pryskyřice vytéká z kmene a větví stromu po naříznutí. Zásadní je šetrné nařezávání, aby nedošlo k výraznému poškození stromu a jeho odumření. Po ztuhnutí se slzy kadidla sbírají, dále suší a očišťují od kusů kůry a nečistot. Nejvyšší kvalitu, a tedy i cenu, má bílé kadidlo Silver a Hojari. Nejméně ceněno je kadidlo tmavé.
Kdy pomáhá?
- Zmírňuje bolestivost a otoky kloubů, zlepšuje pohyblivost a tím i životní komfort. Je tedy volen jako doplněk při artróze, artritidě, revmatu apod.
- Při astmatu potlačuje zánětlivou reakci, díky čemuž může být snížena produkce hlenu. Vlivem uvolnění hladké svaloviny se rozšiřují dýchací cesty. Dýchání je opět volnější.
- Bronchitida, kašel, laryngitida, nachlazení, chřipka
- Při potížích v dutině ústní, zánětech dásní a aftách kadidlo pomáhá díky svému antiseptickému působení.
- Průjem a nevolnost
- Protizánětlivé účinky mohou zlepšovat stav při chronických zánětech střev.
- Působí na organismus jako celkové tonikum.
- Podpora kognitivních funkcí – zlepšení paměti a soustředění
- Pro duševní pohodu a vyrovnanost, uleví při stresu a depresivních stavech.
Dávkování: 10 až 15 kapek 3x denně, podáváme vnitřně. Délka kúry cca 4-6 týdnů, následně 2 týdny přestávka. Tinkturu můžete přidat do čaje nebo jiného nápoje. Lahvička o objemu 100 ml vám tedy vystačí na 2 až 3 měsíce užívání.
TIP: Čím doplnit účinky kadidlového extraktu při potížích s klouby? Vhodné je použití masážní emulze COPAFLEX obsahujících silně protizánětlivý éterický olej z kopaivy. Přípravek uleví nejen při bolesti zad a ztuhlých kloubů, ale i při chronických problémech se šlachami a úpony. Je ideální pro rehabilitační masáže.
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.