Levandulová bábovka
Myslíte si, že levandule patří jen do pleťového krému a ne do kuchyně? Ale kdeže!
S létem nám ve vzpomínkách zůstává i několik prázdninových, slunečních vůní. A pro mne k létu patří právě vůně rozkvetlé levandule. A tak jsem poprvé zkusila upéct LEVANDULOVOU BÁBOVKU. Zkuste si to představit: kousnete do bábovky a v puse se vám rozplyne levandulové nebe.
Levandule je známá po celém světě a stala se jednou z nejoblíbenějších esencí používaných k terapeutickým účelům. Patří mezi nejvoňavější léčivé bylinky. Jejích pozitivních účinků lze využít při mnoha situacích. Zklidňuje a snižuje krevní tlak, pomáhá při emočních obtížích či nespavosti. Uklidňuje nervové napětí, zlepšuje náladu a blahodárně působí také při bolestech hlavy. Éterický olej z levandule je jedním z mála, který se dá použít jako neředěný na pokožku.
Potřebujeme:
- 1 vejce
- 320 g polohrubé mouky (nebo napůl smíchané celozrnné špaldové mouky jemné a hrubé)
- 120 g cukru
- 1 kypřící prášek
- 1,5 dl oleje ( KANOLOVÉHO, MANDLOVÉHO nebo SLUNEČNICOVÉHO)
- 350 ml rostlinného mléka
- 1 kapka LEVANDULOVÉHO OLEJE (opravdu méně znamená více!)
- pár snítek čerstvých levandulových květů (mohou být i sušené)
Postup:
V misce ušleháme vajíčko s cukrem do pěny. Přidáme olej, ve kterém máme rozpuštěnou kapku LEVANDULOVÉHO OLEJE (používáme jenom kvalitní 100 % přírodní) a vyšleháme. V misce smícháme mouku cukr, kypřící prášek a květy. K cukrové pěně přidáme směs s moukou a mléko a vyšleháme hladké těsto, které nalijeme do vymazané bábovkové formy a upečeme. Na závěr můžeme hotovou bábovku polít kvalitní hořkou čokoládou.
TIP:
S levandulí zacházejte opravdu opatrně. Zde platí staré známé pořekadlo "méně znamená více", takže to s ní nepřežeňte. Levandule je známá svými účinky na krevní tlak, který pomáhá snižovat, tak ať vás chuť bábovky neuspí :).
PharmDr. Vendula Víchová