NOVINKA: Španělská verbena – svěží letní aroma
Thymus hyemalis, druh tymiánu vyskytující se v jihovýchodním Španělsku, poskytuje krásné, svěže nasládlé citralové aroma. Tato vůně je velmi oblíbená jako dominantní složka parfémů a skvěle se doplňuje s kafrovými, citrusovými, bylinnými, mintovými, kořeněnými i dřevitými vůněmi. Možnost kombinací je opravdu široká, záleží jen na vaší náladě a preferencích. Špatnou volbu prakticky nemůžete udělat. Výborně ladí konkrétně se šalvějí, bergamotem, citronem, rozmarýnem, bazalkou, levandulí, pelargonií či borovicí.
Dokáže podpořit vaši psychiku, zvýšit odolnost proti stresu. Zlepší spánek, pomáhá bojovat s úzkostmi a depresemi. Podporuje aktivitu bílých krvinek a působí antioxidačně.
Je oblíbenou složkou nejen parfémů, ale i kosmetických přípravků. Poslouží jako příjemná přísada do masážních přípravků. Má lehce spasmolytické účinky a mírní bolest. Působí antimikrobiálně a podporuje vykašlávání.
Silice ŠPANĚLSKÉ VERBENY obsahuje vysoké množství fenolických složek. Získávána je ze stonků a lístků byliny pomocí parní destilace. Hlavními sloučeninami dávajícími vznik její vůni jsou citral a limonen s geraniolem, které doprovází citronelal, citronelol, linalool, pinen, myrcen, isocitral, b-karyofylen, eugenol a isoeugenol. Éterický olej používáme vždy ředěný, jinak by mohlo dojít u senzitivních jedinců k podráždění kůže.
Název verbena naleznete u řady produktů na trhu. Tento název však je spojován s více botanickými druhy. Pojďme si tedy ve verbenách udělat pořádek.
Jako verbena nebo citronová verbena (lemon verbena, Vervain citronelle) je označována rostlina aloisie trojlistá (lat. Lippia citriodora) introdukovaná z Jižní Ameriky. Náleží do čeledi sporýšovitých. Nyní je pěstována v Africe, Číně či Francii. Silice je také velmi oblíbenou v rámci kosmetických produktů. Složení hlavní složek je velmi podobné verbeně španělské, lehce se liší obsah minoritně zastoupených sloučenin. V případě levných variant produktů na trhu se může jednat o synteticky vyráběnou složku. Její aroma se podobá meduňce, je používáno i v rámci potravinářství. Na kůži může být taktéž senzitivizující.
Výše uvedené aromatické druhy nezaměňujte se sporýšem. Sporýš lékařský (Verbena officinalis) byl jako léčivka používaný již druidy i antickými Řeky v případech onemocnění ledvin a jako nervové tonikum. Byla vyšlechtěna i řada okrasných kultivarů. Náleží taktéž do čeledi sporýšovitých, stejně jako verbena citronová.
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.