Opar na rtech
Virus herpes simplex (HSV) způsobuje infekční onemocnění projevující se velmi nepříjemným oparem, který se může neustále opakovat.
Vyskytuje se ve dvou formách. HSV-1 (HERPES LABIALIS) se projevuje jako opar na rtech či v jeho okolí. Raritně se může objevit také na nose, v oku či vnitřní straně dásně. HSV-2 (HERPES GENITALIS) se projevuje v oblasti genitálií. Pokud se jednou virem nakazíte, bude s vámi už napořád. Pro herpetické viry je charakteristické, že zůstávají v latentní fázi, tzn. že se po nakažení nemusí projevit hned, ale na svou příležitost čekají až několik let. Bývá to obvykle po vlivu nějakého stresového faktoru či oslabení imunity. Trpíte-li na častější výskyt oparů, snažte se vyvarovat jejich spouštěčům, kterými bývají stres, únava, snížená imunita nebo UV záření.
HERPES LABIALIS – OPAR NA RTU
Opar na rtu se nejčastěji objeví 2-5 dní od nákazy nebo od aktivace viru. Jeho projevy jsou obvykle mírné a většinou záleží na tom, v jaké formě je imunitní systém. Prvními příznaky toho, že se opar klube, jsou brnění, pálení a teplo v místě vzniku. Poté postižené místo otéká, rudne a opar, který bolí a pálí, je na světě. Za několik dní opar praskne a udělá se na něm strup, který je potřeba ošetřovat.
S léčbou je potřeba začít co nejdříve, prakticky ihned, kdy rozpoznáte, že se opar tvoří.
Bez ošetření se totiž doba léčby prodlužuje, strup může opakovaně praskat a krvácet.
V ten moment, kdy se opar hlásí o své slovo, nastává pravá chvíle zasáhnout. Doporučujeme buď použít klasické masti z lékárny, jež obsahují virostatika zabraňující dalšímu šíření viru,
nebo sáhnout do své AROMALÉKÁRNIČKY.
Jak Aromaterapie pomůže?
Jak již bylo výše zmíněno, opar je virového původu. Jedním z nejúčinnějších protivirových olejů je RAVENSARA. Vyzkoušený máme také LEVANDULOVÝ a ČAJOVNÍKOVÝ olej. Lze je použít neředěné přímo na místo vznikajícího či již vzniklého oparu. Praktickým a vyzkoušeným pomocníkem je ELEUTHEROCOCC-PROPOLISOVÉ TONIKUM, které napomáhá vysušování oparu a dalšímu rozšiřování viru.
Éterické oleje mohou pokožku vysušovat, proto je nutné hojení podpořit i promazáváním např. bambuckým máslem. Přímo k hojení oparů doporučujeme velmi účinný balzám TANALIP. Pomáhá vysychající pokožce rtů, aby nepraskala, a urychluje její regeneraci.
Bambucké máslo má ve svém základu a dále také obsahuje éterické oleje, jež ulevují od bolesti, mají protizánětlivý účinek a napomáhají rychlejšímu hojení.
TANALIP zakoupíte výhodně v SADĚ PRO KRÁSNÉ RTY.
K urychlení hojení se vyplatí zaměřit také na posílení imunity
Pokud jste náchylní na opakovaný vznik oparu, je namístě podporovat svůj imunitní systém vhodnými doplňky stravy. Na podporu imunity se hodí ECHINACEOVÝ EXTRAKT. Produkty s obsahem třapatky nachové podporují celkovou obranyschopnost těla. Má výrazné antivirové a antibakteriální účinky a pokud je podána okamžitě při vypuknutí příznaků virového onemocnění, dokáže jej velice dobře zastavit. Efektivně působí na herpes viry a dá se aplikovat na opary také zevně stejně jako ELEUTHEROCOCCOVÝ EXTRAKT, který je obsažen spolu s propolisem ve výše zmiňovaném ELEUTHEROCOCC-PROPOLISOVÉM TONIKU.
Pravidelné vnitřní užívání obou extraktů zvyšuje odolnost organismu proti virovým infekcím.
Kdo by si chtěl s těmito bylinkami zaexperimentovat, může si zkusit vyrobit vlastní mast ze sušeného kořene či tinktury.
Pro podporu normální funkce imunitního systému se vyplatí doplňovat vitamíny ze skupiny B. Do svého jídelníčku zařaďte také potraviny bohaté na VITAMÍN C, vitamín E, zinek, selen a omega 3 nenasycené mastné kyseliny, jejichž zdrojem může být např. PUPALKOVÝ či BRUTNÁKOVÝ OLEJ.
Jak vyzrát nad opary aneb „babské rady“
Co se týče těchto bolestivých a nevzhledných puchýřků, vynalézavosti v zabránění jejich výsevu či rozšíření se meze nekladou. Jistě jste už slyšeli o přikládání ledu v počáteční fázi, o vysušování zubní pastou, vypalování lihem a další zaručené tipy. Zelený jíl, extrakt z grapefruitových semínek či konopný olej jsou také evergreeny.
Z bylinek můžete vyzkoušet tymián nebo meduňku. Příjemně vonící meduňka má v podobě silného odvaru silně protiinfekční účinky a působí jako silný prostředek proti virovým infekcím. Na opar přikládejte 3x denně tampon či plátýnko namočené do nálevu.
Ze silného odvaru tymiánu si zase můžete do zásoby připravit ledové kostky, které při prvních náznacích oparu přiložíme na místo až do roztání ledové kostky.
Někteří naši zákazníci přísahají i na směs CANDIOL. Při prvních příznacích oparu potírají opar touto směsí a často se prý stává, že opar vůbec nevyroste nebo se nemnoží/nešíří.
Říká se, že na světě není bylina, která by na něco nebyla. Proto věříme, že i díky informacím z tohoto článku najdete svůj prostředek, jak se zbavit či zabránit oparům i vy.
Ing. Lenka Rigová a PharmDr. Vendula Víchová