Trápí vás kuperóza nebo rosacea?
Nepříjemné pocity jako je štípání, pálení a časté zarudnutí, jsou příznaky, které doprovázejí hypersenzitivní typ pleti. Pleť je citlivá, suchá a reaguje nepříjemnou reakcí na vnější faktory, jako je slunce, chlad, vítr či nadměrná fyzická aktivita. Taková pleť má sklon ke vzniku kuperózy. Následkem pak může být vznik chronického kožního onemocnění rosacea neboli růžovka.
KUPERÓZA (COUPEROSE) - citlivá suchá kůže se zarudnutím a s rozšířením malých povrchových cév
Kuperóza není onemocnění, ale jde o specifický kožní projev onemocnění rosacea. Postihuje drobné cévy v pokožce, jejichž stěna je ztenčená a není tak pružná. Žilky prosvítají skrz kůži a jsou viditelné (mohou být kdekoliv na těle). Pokud se pokožka rychle prokrví, cévy postrádají schopnost se rychle stáhnout a zarudnutí tak přetrvává delší dobu. Postižená pleť je velmi citlivá, štípe a pálí. Při zanedbání péče o pleť s kuperózou může dojít k rozvoji závažnějšího onemocnění, kterým je rosacea.
ROSACEA (RŮŽOVKA) - chronické zánětlivé kožní onemocnění
Rosacea je chronické zánětlivé kožní onemocnění projevující se zarudnutím, suchostí a citlivostí pleti se zánětlivými pupínky. Mezi její typické příznaky patří výskyt trvale rozšířených žilek v oblasti tváří, nosu či dekoltu, nepříjemné svědění, pálení či bolestivé projevy na pokožce. Nebývají ucpané póry, pokožka je spíše suchá než mastná. Velmi často se objevuje tzv. RHINOPHYMA, někdy také označované jako "květákovité" zbytnění nosu. Kožní tkáň v oblasti nosu postupně červená, hrubne a zvětšuje se. Rosaceu nelze trvale vyléčit, ale správnou péčí o pokožku je možné onemocnění udržovat v mírnější formě. Léčba rosacey patří do rukou dermatologa. Přestože se rosacea může vyskytnout u kohokoliv, častěji se vyskytuje u lidí se světlejší pletí, modrýma očima a se světlými vlasy.
Onemocnění může postihnout i oblast očí, což vede ke vzniku očních onemocnění. Oči jsou podrážděné, překrvené, postižení často trpí na zánět spojivek, ječné zrno nebo světloplachost. Je proto velmi důležité docházet pravidelně na kontroly k očnímu lékaři.
Existuje řada možností, jak minimalizovat projevy hypersenzitivní pokožky
Zarudnutí hypersenzitivní pleti se od běžného začervenání liší tím, že trvá podstatně déle (dny nebo dokonce měsíce) a nemusí se zlepšit, dokud se nezačne řešit. Včasná diagnostika je tedy velmi důležitá a může předejít vzniku daleko horších projevů, jako jsou zanícené pupínky a hnisavé puchýřky. Čím dříve je stanovená diagnóza, tím dříve se naučíte o pleť starat a vyhýbat se spouštěčům, které mohou rozběhnout zánětlivé reakce. Doporučujeme vézt si deník a zapisovat do něj, co jste jedli (alkohol, kouření, pikantní jídla, apod.), ale také jaké bylo počasí (slunce, silný vítr, chlad) či zda jste sportovali nebo byli ve stresu (adrenalin zhoršuje projevy) a další faktory, které by mohly mít vliv na nepříjemné projevy růžovky.
Přírodní látky s obsahem bioflavonoidů, jako např. rutin, zpevňují cévní stěny a podpoří zdraví křehkých cév. Mezi jeho nejlepší přírodní zdroje patří pohanka, dobrým zdrojem jsou také šípky, neloupaná jablka, citrusové plody, fíky.
Čemu se vyvarovat
• Nejběžnějším spouštěcím faktorem je sluneční záření. Je dobré omezit pobyt na přímém slunci a v létě se chránit před sluníčkem krémy s účinnou SPF ochrannou a v zimě naopak před mrazivým počasím.
• Vyvarujte pleť častému střídání teplot a extrémním teplotám. V chladném prostředí se cévy stáhnou a jakmile přejdete do tepla, zase se roztáhnou. Pokud se tento jev opakuje často, může snadno dojít k rozšíření žilek a k trvalému začervenání pokožky. Reakci na pokožce mohou vyvolat také silný vítr, pobyt v sauně či horká koupel.
• V některých případech se může rosacea zhoršit kvůli vysokému krevnímu tlaku, chronickému kašli nebo návalům tepla v menopauze.
• Mezi prokázané příčiny zhoršující stav citlivé pleti patří také stres, kouření, alkohol, kořeněná jídla.
• Pokud sportujete, je ideální zvolit si takový sport, který nezpůsobuje nadměrné prokrvení a pocení. Intenzivní cvičení projevy také zhoršují.
• Vyvarujte se mechanickému podráždění kůže, peelingům, škrábání či hrubšího tření tváře.
Jak se starat o pleť s rozšířenými žilkami?
Kuperozní pleť je vždy pletí citlivou, reagující nadměrně na jakékoliv podráždění, proto je potřeba vybírat přípravky určené pro ošetření citlivé pokožky. Přípravky by neměly být mastné, ideální jsou lehké a dobře roztíratelné konzistence. Cílem ošetření je zmenšení prokrvení pleti a jejího zčervenání. S přípravky se nedoporučuje experimentovat!
Pro tento typ pleti doporučujeme přípravky z řady ALTHEA. Tato řada obsahuje oleje a krémy se zklidňujícím a protizánětlivým účinkem. Nejenže pomáhají předcházet tvorbě kuperózy a rosacey, ale také minimalizují začervenání pokožky. Jemný základ přípravků tvoří mandlový olej, olej z pšeničných klíčků, sezamový, jojobový a pupalkový olej, jež o pleť šetrně pečují, odstraňují pocity pálení, suchosti a podráždění. Obsažené éterické oleje z cypřiše, jalovce, citronu, levandule, heřmánku římského a komonice zlepšují žilní a lymfatickou mikrocirkulaci a posilují pružnost kapilár.
Na pravidelnou očistu pleti či odlíčení make-upu doporučujeme používat HYDROFILNÍ MYCÍ OLEJE. Důkladně zbaví pleť nečistot, líčení a přebytečného kožního mazu. Pro citlivou pleť doporučujeme buď variantu bez éterických olejů HY-NEUTRAL nebo HY-OLEJ S RŮŽOVÝM DŘEVEM. Mají zklidňující účinky a při pravidelném používání dochází k obnově hydrolipidové vrstvy pokožky, která ji chrání před negativními vlivy prostředí.
Na suchou a citlivou pleť doporučujeme volit přípravky bez obsahu éterických olejů, např. regenerační OBLIČEJOVÝ OLEJ NEUTRAL, lecitinový krém LECIDERMA SHEA NEUTRAL. Zklidňující účinky na hypersenzitivní pleť mají přípravky s obsahem levandule, např. regenerační olej LEVANDULOVO-MRKVOVÝ, LECIDERMA SHEA LAVENDEL či LIPIO SÉRUM LEVANDULE.
PharmDr. Vendula Víchová