Tuky v dětském jídelníčku: Vsaďte na rostlinné oleje!
Výživa má rozhodující význam pro správný růst a celkový vývoj dětského organismu. I když se z příjmu tuků stal se zvyšujícím se procentem obézních lidí trochu strašák, tuky ve stravě potřebuje každý z nás. A děti především. Zdravé tuky můžete přidávat již od prvních příkrmu.
Proč přidávat tuky do stravy?
Nemusíte se bát, nemluvíme o sádle ani ztužených tucích. Mluvíme o potřebě kvalitních rostlinných tuků.
Proč jsou tak důležité? Tuky by měly v jídelníčku zdravého člověka tvořit cca 30-35 % doporučeného denního příjmu energie. Pro děti je to podle věku 30-40 %.
Čím jsou děti mladší, tím je potřeba tuků vyšší. Děti jsou většinou daleko aktivnější a větší množství energie z tuků snadněji využijí. Příjem tuků bychom tedy dětem neměli nijak zásadně omezovat. Důležitější je vybírat z těch správných.
Pro děti, stejně jako pro dospělé, platí, že vhodnější jsou rostlinné než živočišné tuky.
Čím jsou tuky zdraví prospěšné?
- Jsou důležitým zdrojem a rezervou ENERGIE a nositelem CHUTI
- Jedná se o dobrý zdroj omega-3 a 6 nenasycených mastných kyselin
- Podporují celou řadu životně důležitých metabolických procesů
- Zajišťují vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích A, D, E, K.
- Slouží jako tepelná izolace a mechanická ochrana vnitřních orgánů
- Bohaté na antioxidanty
Bylo by trochu škoda, kdyby všechna ta práce s přípravou pokrmů a výběrem nejkvalitnějších surovin přišla vniveč a organismus vašeho drobečka nevyužil z potravin všechny tělu potřebné látky, nemyslíte?
Obecně by měly mít ve výživě přednost tuky přirozené v podobě rostlinných olejů, ořechů, semínek, ryb. Hodnotným zdrojem je i avokádo nebo máslo.
V nabídce značky Aromaterapie Karel Hadek/AKH najdete širokou nabídku olejů z ořechů i semen.
Nabízíme oleje lisované za STUDENA i za TEPLA. Neobsahují zbytky reziduí pesticidů a rozpouštědel a jsou bez přídatných látek - aditiv.
Samozřejmostí je jejich potravinářská kvalita. Nejhodnotnější jsou samozřejmě ty lisované za studena (LZS), které v sobě mají maximum biologicky aktivních látek.
Pro tepelnou úpravu pokrmů jsou vhodnější oleje lisované za tepla (LZT), které snesou vyšší teploty a hodí se zejména pro teplou kuchyni.
5 pravidel pro rostlinné oleje
- Mějte na výběr z více druhů. Kombinujte podle chuti. Oleje je dobré střídat.
- Nenechte se odradit chutí. Lněný nebo olivový olej se hodí už do prvních příkrmů, ale díky jejich specifické chuti ho někteří při prvním ochutnání hned „odepíšou“.
- Méně je více. Kupujte raději menší balení, které stihnete spotřebovat. Nabízíme oleje v objemu již od 115 ml.
- Kupujte oleje v tmavých nebo neprůhledných lahvích. Ochráníte je před slunečním svitem a následnou oxidací, která olej znehodnocuje.
- Zejména v teplých měsících uchovejte v chladu, aby nežlukly.
Které oleje použít do prvních příkrmů a dětských pokrmů?
Do studené kuchyně
OLIVOVÝ OLEJ je ideální olej pro studenou i teplou kuchyni. Je ceněný pro vysoký obsah zdraví prospěšných omega-9 mastných kyselin, kterým se připisuje preventivní účinek při onemocněních srdce. Nejlepší je za studena lisovaný.
Můžete jej používat už do prvních příkrmů. Olivový olej miminkům pomáhá harmonizovat trávení, předcházet zácpě a potlačovat problémy s „prdíky“.
Olivový olej by neměl chybět ani ve stravě starších dětí, protože obsahuje tolik potřebné vitamíny a antioxidanty.
DÝŇOVÝ OLEJ obsahuje vysoké množství antioxikdantů. Obzvláště ceněný je pro vysoký obsah zinku, selenu, nenasycených mastných kyselin a jodu. Využijete ho zejména do studené kuchyně. Má velmi příjemnou oříškovou chuť a báječně chutná. Je skvělý k dochucení zeleninových salátů, do pomazánek, dochutíme s ním kaše, rýži, těstoviny nebo polévky.
Více o blahodárných účincích dýňového oleje se dozvíte zde.
POZOR! Není určený k tepelné úpravě! Má velmi nízký kouřový bod a snadno dojde k jeho přepálení.
Do teplé kuchyně
AVOKÁDOVÝ olej je svým složením i zdravotní prospěšností podobný olivovému. Díky snášenlivosti vysokých teplot se hodí pro jakoukoliv tepelnou úpravu.
Ideální je však jeho použití za studena. Jedná se o jeden z nejchutnějších olejů.
SEZAMOVÝ je velmi stabilní olej a hodí zejména pro teplou kuchyni. Osvědčený je v kombinaci s hovězím masem. Díky vysokému obsahu antioxidantů se často používá i pro ošetření pokožky těla. Ideální pro suchou pleť, olejový zábal vlasů nebo k masážím.
Zdroj OMEGA-3 nenasycených mastných kyselin
LNĚNÝ - významný zdroj omega-3 mastných kyselin (cca 55 %). Pro organismus je zásadní svým vysokým obsahem esenciálních mastných kyselin (kyseliny linolové a alfa-linolenové), lecitinů, vitamínů a dalších antioxidantů.
! Je velmi náchylný k oxidaci, jejímž následkem přichází o cenné složky, proto je nutné jej uchovávat v chladu a temnu.
! Není určený k tepelné úpravě.
KONOPNÝ OLEJ - skvělý zdroj omega-3 (cca 20 %) a 6 nenasycených mastných kyselin. Je vhodný pro doplnění mastných kyselin u lidí nekonzumujících maso a ryby a vejce.
! Není určený k tepelné úpravě.
Z VLAŠSKÝCH OŘECHŮ. V nabídce najdete 3 druhy olejů vlašských ořechů. LZS, LZT a z pražených ořechů. Všechny 3 obsahují vyšší množství zdravých omega-3 mastných kyselin.
TIP! Varianta lisovaná za tepla je ideální i k tepelné úpravě pokrmů.
Co je dobré do bříška lze použít i na kůži. Proto jsou všechny zmíněné oleje vhodné i k ošetřování a promazávání pokožky. Pro děti doporučujeme např. MANDLOVÝ.
Tuk je nositelem chuti. A bez něj se špatně vaří! Proto jsou rostlinné oleje skvělým propojením aromaterapie a světa moderní gastronomie.
Dopřejme si vnitřně nebo zevně jen ty nejlepší oleje s širokou škálou přidaných hodnot.
Ať chutná!
Lenka Rigová